Peygamber Efendimizin Bal Tefsiri

muallime

Üye
Mesajlar
19
Tepkiler
39
Puanlar
13
Hz. Ali Kerremellahü Vecheh bir gün gazadan evine geldiğinde, Hz. Ebubekir Sıddık (r.a.), Hz Ömer (r.a), Hz Osman (r.a) gelip Hz. Ali'ye "Gazan mübarek olsun!" demişler. Hz. Fatimetü'z-Zehra (r.a) onlara ikramen, kalaylı bir taş içinde bal getirmiş, balın üzerinde ince bir kıl görmüşler. Bunun üzerine Hz. Ebubekir (r.a) "Dördümüz de birer açıklama yapalım." buyurmuş.

Hz. Ebubekir (r.a):
"Namaz kılanın kalbi nurludur bu kalaylı taştan, namaz kılmak tatlıdır bu baldan, namazı, taadili-erkanına uygun olarak kılmak incedir bu kıldan."

Hz. Ömer (r.a):
"Misafir seven ev sahibinin kalbi nurludur bu taştan, misafirlerle sohbet edip onlara ikram etmek tatlıdır bu baldan, misafirin kalbi incedir bu kıldan."

Hz. Osman (r.a):
"Kur'an okuyanın kalbi nurludur bu taştan, alimlerle sohbet etmek tatlıdır bu baldan, Kur'ana mana vermek incedir bu kıldan."

Hz. Ali (r.a):
"Gazaya giden gazilerin kalbi nurludur bu taştan, kafirlerle cenk edip al kanlar içinde kalmak tatlıdır bu baldan, üzerine kul hakkı geçirmeden evine dönecek insan incedir bu kıldan."

Hz. Fatima (r.a):
"Erkeği ile hoş geçinmek ona cefa etmemek tatlıdır bu baldan, erkeğin rızasını yerine getirmek incedir bu kıldan."

Peygamberimiz (s.a.v) haber gödermişler peygamberimiz gelmiş buyurmuş:
"Benim ümetim kalbi nurludur bu taştan, benim şeriatım tatlıdır bu baldan, benim şeriatım incedir bu kıldan."

Hz.Cebrail (a.s) Yüce Allah'tan vahiy getirdi.
"Benim habibim nübüvvet nuru, nurludur bu taştan, Cennet kevseri tatlıdır bu baldan, Sırat köprüsü incedir bu kıldan." buyurmuş.

Ondan sonra, Resullüllah Sallallahü Aleyhi Vesellem el kaldırıp dua ettiler: "YARABBİ! Bu Bal Tefsirini okuyana, dinleyene, ikiyüz peygamber sevabı isteriz!" dediler. Cebrail'in önünde "AMİN" dediler, Hak Teala'dan Nida geldi:

"Ya Muhamed her kim bal tevsirini okursa, yada okutursa, yazıp Ümmetine hediyye ederse izzet ve celalim için, ben o kimseye 224 bin peygamber sevabı veririm. Bir insan, kendisine adet edinse, bu tefsiri okursa ve okutmaya devam ederse, hiç bir zaman sıkıntı çekmez. Ölürken hüsnü aleme hasip olur, Ahirete iman ile gider ve gelecek kaza ve musibetlerden kendisini Cenabı Hak Teala muhafaza eder."
 

Üst